
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 1.7 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 35 µA |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Number of Regulators | |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 2083
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10732
Ext.Price$0.10732
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10732 | $0.10732 |
| 10 | $0.05366 | $0.53660 |
| 50 | $0.04764 | $2.38200 |
| 100 | $0.04229 | $4.22900 |
| 500 | $0.03668 | $18.34000 |
| 1000 | $0.03182 | $31.82000 |
| 3000 | $0.03012 | $90.36000 |
| 5000 | $0.02852 | $142.60000 |
| 10000 | $0.02675 | $267.50000 |
